Білоцерківська гімназія - початкова школа №5
Дайте дитині інструменти для успіху!
Сайт професійної спільноти вчителів математики та інформатики
Вчитель повинен знати, що відбувається в душі кожної дитини. з чим вона прийшла до школи, — щоб не допустити жодного болючого дотику до вразливого дитячого серця.
В.Сухомлинський
Проєкт – це систематична форма організації діяльності у взаємозв’язку її теоретичних і практичних аспектів.
Метод проєктів дозволяє вирішити наступні дидактичні завдання:
- задіяти міжпредметні зв'язки;
- більш повно реалізувати взаємозв'язок теорії і практики у навчальній діяльності учнів;
- підвищити рівень засвоєння учнями знань і умінь;
- підвищити активність учнів як суб'єктів освітнього процесу, посилити роль самоосвіти, самонавчання,саморозвитку;
- цілеспрямовано формувати базові компетентності, ключові компетенції та метапрофесіональні якості учнів.
Визначення проблеми
Робота над проєктом завжди спрямована на вирішення конкретної проблеми. Немає проблеми - немає діяльності. Метод проєктів можна використовувати в навчальному процесі для вирішення різних невеликих проблемних завдань у межах одного-двох уроків (міні-проекти або короткострокові проекти). У цьому випадку тема проєкту пов'язана з темою уроку або застосуванням даної теми у різних життєвих ситуаціях. Проте найбільш прийнятними є середньострокові проєкти, які в основному виконуються у позаурочній діяльності.
Планування
В ході розгляду і обговорення проєкту виробляється план спільних дій учня і вчителя. Створюється банк ідей та пропозицій. Протягом всієї роботи вчитель допомагає в постановці мети, коригує роботу, але ні в якому разі не нав'язує учневі своє бачення вирішення завдання. Учасники проєкту розподіляються у команди від 5 до 7 учнів в залежності від загальної кількості. Кожний учасник команди виконує певну роль: наприклад, генератор ідей, дизайнер, критик, оратор, та інші.
Пошук інформації - обов'язкова умова кожного проекту. Велику підтримку в цьому надають Інтернет ресурси. Знайдена інформація обробляється, осмислюється, після спільного обговорення вибирається базовий варіант. Учитель на цьому етапі коригує послідовність технологічних операцій у кожній роботі.
Виконання проєкту передбачає створення певного продукту. Учні, вибравши необхідні технології для створення своєї роботи на комп'ютері, уточнюють, аналізують зібрану інформацію, формулюють висновки. Викладач виступає в ролі наукового консультанта. Результати виконаних проєктів повинні бути, що називається, «відчутними». Залежно від місця, де застосовується метод, можуть бути і різні продукти: у сфері професійної освіти це, як правило, прикладні проєкти, які пов'язані з застосуванням математичного апарату в повсякденному житті. Якщо це теоретична проблема, то конкретне її рішення, якщо практична - конкретний результат, готовий до використання (на уроці, в реальному житті).
Обов’язковим завершальним етапом е презентація результатів - представлення готового продукту, яка проводиться у формі конкурсу, виставки, презентації. При захисті учні демонструють і коментують глибину розробки поставленої проблеми, її актуальність, пояснюють отриманий результат, розвиваючи при цьому свої ораторські здібності. Кожен проект оцінюється усіма учасниками занять. Учні з цікавістю дивляться роботи інших та з допомогою викладача вчаться оцінювати їх. Обчислюється середній бал за кожен проєкт і виставляється оцінка в залежності від кількості набраних балів.
Класифікація проєктів:
-
Дослідницькі;
-
Творчі;
-
Ігрові;
-
Інформаційні;
-
Практично орієнтовані.